You are here:

Probiotikai

Probiotikai

Kai kurių pienarūgščių bakterijų naudingąsias savybes buvo pradėta kalbėti dar 1900-aisiais. 1908 metais Nobelio premijos laureatas Eli Metšnikovas pastebėjo, kad bulgarų gyvenimo trukmė yra pastebimai ilgesnė nei kitų tuo metu gyvenusių žmonių. Jis iškėlė prielaidą, kad reguliarus su pienarūgštėmis bakterijomis rauginto pieno produktų vartojimas įtakoja sveikesnį bei ilgesnį gyvenimą. Po šių viešų pastebėjimų buvo atlikta daugybė klinikinių tyrimų, įrodančių pienarūgščių bakterijų teigiamą įtaką žmonių sveikatai. Terminas „probiotikai“, kas reiškia „gyvenimui“, pirmą kartą panaudotas 1974 metais, siekiant apibūdinti natūraliai esančius mikroorganizmus, pasižyminčius teigiamomis sveikatai savybėmis, reguliariai juos vartojant.

Žmogaus virškinamajame trakte yra lengvai pažeidžiama naudingų ir potencialiai žalingų mikroorganizmų pusiausvyra. Šis natūralus žarnyno mikrofloros balansas gali sutrikti, esant tam tikroms sąlygoms – stresui, ekstensyviam kelionei ar vartojant antibiotikus. Tuomet naudingų mikroorganizmų kiekis sumažėja, o žalingų – padidėja, dėl to gali sutrikti maisto virškinimas, atsirasti viduriavimas (diarėja) ar vidurių užkietėjimas.

Dauguma teorijų teigia, kad probiotikai, kartu su kitais virškinamajame trakte esančiais naudingais mikroorganizmais kovoja prieš patogenus, išskirdami patogeninių bakterijų vystymąsi slopinančias medžiagas, konkuruodami dėl maisto medžiagų ir prisitvirtinimo prie žarnyno epitelio sričių.

Probiotikų naudą žmogaus sveikatai pripažįsta ir mokslininkai, ir gydytojai, ir vartotojai. Probiotikų pripažinta bei potenciali teigiama nauda:

  • imuninės sistemos stiprinimas;
  • diarėjos (viduriavimo) prevencija;
  • vidurių užkietėjimo gydymas;
  • mažesnė antibiotikų neigiama įtaka virškinimo sutrikimams;
  • laktozės toleravimas;
  • prevencija nuo infekcijos mielėmis;
  • galimas cholesterolio sumažinimas;
  • galimas vėžinių ląstelių slopinimas.

Probiotinėms bakterijoms dažniausiai priskiriamos dviejų padermių bakterijos – Lactobacillus ir Bifidobacterium.

Skirtingų probiotinių produktų naudingumas priklauso nuo juose esančių bakterijų kamienų tipo, kilmės, grynumo, gyvybingumo, stabilumo, kokybės ir klinikinių tyrimų įvertinimo. Dėl šių priežasčių, kiekvienas probiotinių bakterijų kamienas turi turėti patikimą ir išsamią jų saugumo ir efektyvumo tyrimų dokumentaciją.

Visame pasaulyje vis plačiau tyrinėjamos maisto produktų ir jų ingredientų savybės. Mokslininkai bei įvairios kontrolės institucijos ieško galimybių kaip užtikrinti, kad iš probiotinio produkto iki storųjų žarnų epitelio pereitų pakankamas gyvų probiotinių bakterijų kiekis ir taip turėtų galimybę vykdyti naudingą veiklą individui.

Šiuo metu teigiama, kad bendras gyvų probiotinių bakterijų kiekis vienoje porcijoje turi būti 1×108 KSV. Tai reiškia, kad naudojimo metu probiotiniame produkte turi būti ne mažiau kaip 1×106 KSV/g.

Probiotikai yra labai populiarūs Europos šalyse, tačiau jų panaudojimo sritis yra pakankamai siaura – raugintų pieno produktų gamyba. Pasaulinėje probiotinių produktų rinkoje dominuoja produktai pagaminti su trijų tipų probiotinėmis bakterijomis – Lactobacillus casei, Bifidobactereae ir Lactobacillus acidophilus.

Atrenkant probiotines bakterijas naudojami šie pagrindiniai kriterijai:

  • nepatogeninė veikla;
  • pageidaujamos technologinės ir organoleptinės savybės;
  • atsparumas skrandžio ir tulžies rūgštims;
  • biologinė nauda žmogaus organizmui, tame tarpe tyrimai apie jų adheziją prie žarnyno epitelio ląstelių;
  • sąveika su enteropatogeninėmis bakterijomis;
  • žarnyno kolonizavimas;
  • imuninės sistemos stimuliavimas.

Skirtingi tos pačios bakterijų rūšies štamai nebūtinai pasižymi tuo pačiu probiotiniu stabilumu, aktyvumu ir skonio bei aromato formavimu. Fenotipiškai tokie štamai gali būti labai skirtingi. Štamo pavadinimas dar negarantuoja, kad jis pasižymi probiotinėmis savybėmis maisto produktuose ar žmogaus organizme. Vienintelis būdas įrodyti, jog štamas tikrai pasižymi probiotinėmis savybėmis yra sisteminiai in vitro ir in vivo klinikiniai tyrimai.

Nu-trish®

Chr. Hansen firmos probiotinės bakterijos pieno pramonei pavadintos nu-trish® prekybiniu ženklu ir, kad klientai galėtų lengviau atskirti probiotinių bakterijų lygius, suskirstytos į tris grupes – Probio-TecTM, Yo-FastTM, kiti nu-trish.

Visi nu-trish raugai yra labai patogūs naudoti ir jų pagalba galima pagaminti platų probiotinių raugintų pieno produktų asortimentą. Probiotinių bakterijų yra ne tik nu-trish rauguose, jų gali būti tam tikruose daugiakamieniuose DVS rauguose. Daugiakamienių raugų, kurių sudėtyje yra probiotinių bakterijų, pagalba galima pagaminti jūsų pageidaujamo klampumo, skonio bei aromato ir su tam tikra probiotinių bakterijų koncentracija produktus.

Probio-TecTM – aukščiausios klasės Chr. Hansen firmos probiotiniai raugai. Svarbiausias jų bruožas yra raugo stabilumas, atsparumas rūgštims, laisvam deguoniui, angliavandeniams bei kitiems probiotinio produkto ingredientams. Chr. Hansen firmos Probio-TecTM probiotinės bakterijos užsirekomendavo kaip labai stabilios esant įvairioms raugintų pieno produktų gamybos sąlygoms.

Probio-TecTM raugų sudėtyje esantys bakterijų kamienai turi išsamią, aukšto lygio klinikinių tyrimų dokumentaciją ir pasižymi puikiu gyvybingumu produkte bei žmogaus žarnyne. Kuriant Probio-TecTM raugus remtasi individualių bakterijų kamienų koncepcija, todėl visi šie raugai yra unikalūs ir tvirtą dokumentaciją. Pasitelkus Chr. Hansen sukauptas žinias bei patirtį apie raugintų pieno produktų skonio bei aromato formavimąsi, Probio-TecTM raugų koncepcija tapo lengvai pritaikoma aukštos kokybės probiotinių produktų gamyboje. Probio-TecTM asortimente taip pat siūlome raugus, kurių sudėtyje yra probiotinių bakterijų kamienų, skirtus vieninteliam pirkėjui tame regione ar šalyje, kuriuos galime gamintojams ar mažmenininkams patiekti išskirtinėmis sąlygomis. Šie raugai skirti tiems, kurie pageidauja gaminti produktus su aukštos kokybės probiotinėmis bakterijų kamienais, o juos gaminant visą dėmesį sutelkti tik į marketingo strategiją. Platesnės informacijos apie išskirtinius raugus galite gauti iš vietinių Chr. Hasen firmos atstovų šalyje.

Yo-FastTM raugų sudėtyje esančios probiotinės bakterijos pasižymi bendromis porūšiui būdingomis probiotinėmis savybėmis, geru produkto klampumo, skonio bei aromato formavimu ir unikaliai greitu rauginimo procesu. Visų šių raugų sudėtyje yra Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, todėl juos galima naudoti jogurtų gamyboje net ir tose šalyse, kur remiantis vietiniais reikalavimais privalo būti tam tikras minimalus Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus.

Kiti nu-trish raugai yra vienkamieniai probiotikai, pasižymintys bendromis porūšiui būdingomis probiotinėmis savybėmis arba šio tipo probiotikų ir Streptococcus thermophilus mišiniai. Tokio tipo raugai taip pat pagaminti laikantis aukščiausių Chr. Hansen firmos gamybos standartų. Tiriant šiuose rauguose esančių bakterijų probiotines savybes atlikti tik in vitro tyrimai arba turima tik ribota klinikinių tyrimų informacija.

Platesnės informacijos apie Chr. Hansen firmos probiotines bakterijas bei bukleto „nu-trish® Probiotiniai jogurtai ir kiti rauginto pieno produktai“ teiraukitės Chr. Hansen atstovų Lietuvoje – UAB „Baltvita“.